NLP Practitioner Eğitimi

NLP, yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, zihnin işleyişi ile ilgili, yetmişli yılların sonlarına doğru Amerika’da geliştirilmiş bir model ve metodolojidir.

Dilbilimci Prof. John Grinder ve Matematikci Dr. Richard Bandler tarafından olağan üstün başarılı terapi uzmanlarının analiz edilmesi ile model haline getirilen NLP teknikleri, Psikoloji, Sibernetik, Nöroloji, Filoloji gibi bilimlerin ışığında geliştirilip artık günümüzde terapi alanının dışında, yönetim, eğitim, sağlık, aile, satış ve spor bilimlerinde de başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir.

Kişisel yetenek ve becerilerin açığa çıkarılıp pekiştirilmesinde kullanılan NLP, duygu, düşünce ve davranış kalıplarını bilinçli hale getirip hedef odaklı ve yapıcı bir şekilde geliştirmede kullanılan bir dizi yöntemler sunar.

NLP
’nin altyapısını, insanların çevrelerini nasıl algılayıp ne şekilde tepki gösterdikleri, nasıl iletişim kurdukları ve davranış kalıpları üzerinde yapılan araştırmalar oluşturur.

NLP de bu tür araştırmalar özellikle kendi alanlarında çok başarılı olan insanların stratejileri üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Buna NLP de “Modelleme” (Modelling) denir ve günümüzde hızlı öğrenme “Accelerated Learning” in önemli bir parçasıdır.

NLP araştırmaları sonucunda geliştirilen bilgi teknik ve yöntemler, insanlar arasındaki iletişimi pekiştirmede kullanıldığı gibi, hedef ve çözüm bulma süreçlerinde de yıllardır başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.


NLP “neuro linguistic programming”
in kısaltılmış halidir.

Neuro, zihni temsil eder. Merkezi sinir sistemimizle gördüğümüz, işittiğimiz, kokladığımız, tattığımız ve hissettiğimiz duyular sayesinde dış dünya ile iletişim kurarız.

Linguistic, iletişim için kullandığımız sözlü ya da sözsüz dili temsil eder.

Programming,
kişisel zihin yazılım programımızı temsil eder. NLP sayesinde zihnimizin nasıl çalıştığını, dünyayı nasıl algıladığımızı, alışkanlıklarımızı ve bilinçdışı davranışlarımızın nasıl oluştuğunu fark ederiz. Aynı yolu kullanarak istemediğimiz düşünce, inanç, davranış, duygu ve hayatı algılayış şeklimizi değiştirebiliriz. Bir nevi beyni yeniden programlama işlemi diyebiliriz.

NLP bir insana neler öğretiyor? İnsanın kişisel değişimine nasıl rehberlik ediyor?


NLP insana kendisinin neden böyle olduğunu, kendisini tanımasını ve içindeki potansiyel gücü fark edip kullanmasını öğretiyor. Özellikle de hayal gücünü kullanarak nasıl yaşam kalitesini artıracağını öğretiyor. Örneğin kişi kendisini başarısız buluyorsa, başarısız olduğuna, başaramayacağına inanıyordur. Oysa başarılı olan pek çok kişiden daha iyi özellikleri, eğitimi vardır. Hatta başardığı şeyler bile vardır; ama bu inançla onları göremiyordur. NLP teknikleri kullanılarak başarabileceğine inanabilir. Daha önceki başarılarını fark edebilir. Yeteneklerini fark edebilir ve “başarabilirim” inancıyla hayatında farklı sonuçlar almaya başlayabilir.

Pek çok kişi sorun yaşadığında, soruna odaklanır, sorunu düşünür. Bu bir düşünce şeklidir. Oysa çözümün ne olduğunu bilmeseniz bile beynin algısını çözüme yönlendirdiğinizde beyin, çözüm odaklı çalışacaktır. Bir nevi algıda seçicilik yaratılacaktır. Bu da kişinin alacağı sonucu değiştirecektir.

NLP’yi bir ölçüde bilmek, kişinin beynini nasıl daha verimli kullanacağını bilmesidir. Herkesin, özellikle de çocuk yetiştiren ebeveynlerin bir an önce bu konuda destek alması hem kendileri hem de çocuklarının yaşam başarısı için çok önemlidir.


NLP’nin önemli bir ayağı modelleme, neden modelleme bu kadar önemli?

 
Modelleme insanların doğdukları günden beri kullandıkları bir öğrenme şekli. Bir bebek, anne babasını modelleyerek yürümeyi, konuşmayı ve daha pek çok şeyi öğrenir. NLP buradan yola çıkarak kişilerin kendilerini hızlı geliştirebilmeleri için modelleme tekniklerini sunar. Beynimizde ayna nöronlar vardır. Bu nöronlar sayesinde dikkatli ve sık gözlemlediğimiz şeyleri kolaylıkla yapabiliriz. Tabi ki burada yapabileceğimize dair olan inancımız ne kadar kuvvetliyse sistem o kadar hızlı çalışır. Modellemeyi farkında olmadan çoğu zaman kullanırız. Eşlerin konuşma tarzları zamanla birbirine benzer. Farklı bir şivenin konuşulduğu bir bölgede kalırsanız zamanla sizin de konuşmanız değişir. Bir filmde acıklı bir olaya ağlamanız da ayna nöronlar sayesinde olmaktadır. Kendinizi çok kaptırdığınız için o kişi olursunuz içinizde ve gözyaşlarınız akıverir.

NLP’yi diğer kişisel gelişim tekniklerinden ayıran yönler neler sizce?

NLP  zihinsel bir çalışmadır, bilinçaltından ve bedenden de destek alır. Diğer kişisel gelişim teknikleri farklı metotlar kullansa da (doğru yapıldığı takdirde) aynı amaç için değişik yollar kullanır. Her insan farklıdır. Bazı insanlara NLP çekici gelirken, bazılarına EFT, Kuantum, Reiki çekici gelebilir. Kim hangi yoldan gitmekte mutluysa ve daha kolay algılıyorsa o yolu seçmesi daha doğrudur. Ancak hepimiz beynimizi her gün kullandığımıza göre en azından onun nasıl çalıştığıyla ilgili temel bilgileri öğrenmeliyiz.

NLP mutlaka her insana faydalı olabilir mi?

Sanırım bu sorunun cevabı da bir önceki cevapta gizli. Kişi NLP’yi anlayıp, kendine uygun bir yöntem olarak buluyorsa cevap evet. Sadece herkese aynı teknik işe yaramayabilir, herkesin zihni farklı kayıtlarla dolu olduğu için. O zaman kişiye uygun teknikler kullanılmalı. Zaten alanında profesyonel olan bir NLP Uzmanı gerekli seçenekleri bilir ve yönlendirme yapar.


Şu an çok fazla NLP eğitimi veren eğitimci var. Gerçekten bu konunun uzmanlarını nasıl ayırabiliriz?


NLP eğitimi farklı bir şey, kişisel NLP seansları alarak kişinin kendini değiştirmesi farklı bir şey. Pek çok kişi seans alarak sadece kendine ait kısmı hızlı öğreniyor ve hayatında hızlı değişimler yapabiliyor. Eğitim veya seans, ikisinde de, konusunda uzman olan bir kişiye gitmek kadar kişisel uyumu yakalamak da önemli. Size iyi gelen biri bana iyi gelmeyebilir. Bu noktada referanslara bakarak ve deneyerek uzman seçmekte fayda var.

NLP Practitioner Eğitimi


NLP yaşamınızı daha zengin ve doyumlu hale getirmek için duygu, düşünce ve davranışlarınızı yeniden programlayarak olaylara, durumlara, alışkanlıklarınıza, ilişkilerinize verdiğiniz anlamları değiştirerek sizi istediğiniz sonuçları almanıza yardımcı olacak bir yaşam sanatı modelidir.

NLP Practitioner eğitiminde, standart NLP bilgi ve teknikleri, teorik ve uygulamalı olarak verilir. Eğitimin hedefi, NLP tekniklerinin günlük yaşam içindeki sorumlu ve yaratıcı kullanımını sağlamak olduğu gibi, gerek özel gerekse iş yaşamında insanlar arasıdaki iletişim süreçlerinin etkinliğini geliştirebilmektir.

NLP Practitioner Eğitimi
, genel anlamda hayat kalitesini arttırmak isteyen kişiler, iş hayatı ve sosyal hayatında başarı hedefleyen kişiler, sınıf, durum,  yaş gözetmeksizin, hayatına anlam katmak için çabalayan herkes için uygundur.

 
NLP Practitioner Eğitimi, uzman eğitimcilerin katkılarıyla gerçekleştirilmektedir. NLP Practitioner Eğitimi, NLP teknikleri ile ileri düzeyde gelişim sağlamayı amaçlar. Kişilerin NLP sistemi ve bilgisini öğrenmelerinin yanı sıra, kişisel tecrübelerine yönelik değişim ve fark yaratabilmek özelliklerini geliştirmelerini sağlayacak olan NLP Practitioner Eğitimi uygulama ağırlıklı  programlardır.

NLP Practitioner Eğitimi ile duygu ve düşüncelerinizi kontrol altına alarak bunları hedefleriniz doğrultusunda nasıl kullanacağınızı anlatan bu programlar kendiniz ve başkalarıyla daha iyi bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır. İdeallerinizi gerçekleştirmek, kendi mükemmelliğinizi yaratmak ve istenmeyen eski davranışlarınızdan kurtulmak için kullanacağınız anahtarların bütününü sunan mükemmel  değişim programlarıdır. Uluslararası kabul görmüş bu programlar, artık size faydası olmayan alışkanlıklarınızdan kurtulmanız ve aynı zamanda hayal ettiğiniz hayatı yaratmanız için size yardım etmeye odaklıdır.

NLP Practitioner Eğitiminde, kendinizle ve başkalarıyla kurmuş olduğunuz iletişimi inanılmaz seviyede pekiştirmeyi öğrenirsiniz. NLP Practitioner Eğitiminde kendi potansiyelinizi ve öz kaynaklarınızı açığa çıkarıp, nasıl daha etkili biçimde kullanabileceğinizi, yaratıcılığınızı geliştirmeyi ve yeni öğrenme stratejilerini yaşama entegre etmeyi öğreneceksiniz. Tutsak ruh hallerinden kurtulup saniyeler içerisinde özgüven ve enerji dolu ruh hallerine geçiş yapmayı ve yaşam kalitenizi artırmayı öğrenirsiniz.

Bireyler bilginin hızla aktığı çağdaş yaşamın içinde, anlamak, öğrenmek, istediği şeyi gerçekleştirmek, mutlu ve huzurlu olmak ve tabi daha çok kazanmak için çabalıyor. Bu çabalayış içerisinde istediklerini gerçekleştirmek için ayrı bir enerji harcıyor olsa da bazen bunu başaramamanın etkisini mutsuzluk ve huzursuzluk olarak yaşıyor. Ne sebep onu ulaştırırsa ulaştırsın varılacak Huzur ve mutluluk insanoğlu için hep bir hedef olmuştur. Bir yaşam sanatı olan NLP (Neuro Linguistic Programming) sizi kendi yaşamınızın mutluluk mimarı, kendi yaşamınızın sanatkârı olmaya davet ediyor.
Yeni bir ”SEN” olmaya hazır mısın?

Önce kendinle olan iletişiminde; sonra aile, sosyal çevre, iş alanında başarılı olmak için; kendini daha iyi ifade edebilmen için; hayatına bir şey katmayan inançlarını değiştirmek ya da hayatına çok şey katacak zayıf inançlarını güçlendirmek için, seni engelleyen sınırlandırmalardan kurtulman için; engelleri kaldırmak için hoşlandığın ama sana zararı olan şeylerden ya da zararlı alışkanlıklardan kurtulmak için, davranış değişikliği ihtiyacın için, içsel deneyimlerle kendini dışardan izleyerek farkındalık geliştirmek şartıyla tümüyle yepyeni bir yaşama merhaba demen için buluşuyoruz…

Nlp sinir dili programını simgelemektedir. Bireysel mükemmelliğin sanatı ve bilimi olarak da adlandırabiliriz. Bireyler arası iletişim yeteneklerini düşünme ve davranış şeklini değiştirmenin pratik yollarını bir sanat şeklinde sunar. Eğer bir hedefiniz varsa ve daha iyisini yapabilirim diyorsanız mükemmelliğin sanatı tam size göre..

NLP PRACTİTİONER  EĞİTİM İÇERİĞİ
 • Nlp nedir
 • Nlp varsayımları nelerdir ?
 • Duyular ve Temsil sistemleri
 • Göz erişim ipuçları
 • Beden uyumu ve sonuçları
 • İletişimde neler önemlidir?
 • Dil kalıpları
 • Meta model ve milton model
 • Durum yönetimi
 • Değişim nedir? Değişim sistemleri ve stratejileri
 • Çapa atmak sebepleri ve sonuçları
 • Hipnotik dil kalıpları
 • Hedefe giden yolu belirlemek
 • Değişimin mantıksal boyutları
 • Duygu yönetimi
 • Yeniden çerçevelendirme
 • Zaman çizgileri
 • Mantık seviyeleri
 • Swish tekniği
 • Motivasyon teorileri
 • Geleceği oluşturmak

NLP Practitioner Eğitimine Kimler Katılabilir

NLP practitioner eğitimi meraklı olan ve NLP’yi öğrenmeye istekli olan herkes; eğitimciler ve öğretmenler, doktorlar, reklamcılık ve halkla ilişkiler, satış temsilcileri, mağaza yöneticileri, tez yazma aşamasındaki master ve doktora öğrencileri kısaca; iş ve özel yaşamında kaliteyi yakalamak isteyen herkes katılabilir.

NLP Practitioner Eğitiminin Süreci

1.Aşama: Farkındalık aşamasıdır. Mevcut durumu fark edip, öğreneceklerinizle tanıştığınız aşamadır.

2.Aşama:  Veri toplama aşamasıdır. Okunacak dokümanlar ve anlatılanlardan ihtiyaç duyulan verilerin toplandığı aşamadır.

3.Aşama: Verilerin içselleştirilmesi aşamasıdır. Bu aşamada toplanan verilerin uygulamaya yetecek hale gelmesi için Advanced Trainerlar ile karşılıklı yaptıkları sorgulama aşamasıdır. 

4.Aşama: Yansıtma aşamasıdır. Advanced Trainerlar ile birlikte yapılan uygulama seanslarıdır.

5.Aşama: Değerlendirme aşamasıdır. Advanced Trainerlar tarafından programın değerlendirmesi yapılarak yetkinlik için sertifika alabilmeye yeterliliği değerlendirilir.

6.Aşama:
Uygulama aşamasıdır.

Sertifika: Eğitim sonunda gerekli bilgiyi ölçme değerlendirmeleri yapıldıktan sonra sertifika almaya hak kazanan katılımcılarımıza MTI (Mind Training Institute) tarafından Uluslararası Nlp Practitioner Sertifikası verilecektir.

NLP Practitioner Eğitiminin Yöneticileri PUSULA KİŞİSEL GELİŞİM VE KOÇLUK MERKEZİ bünyesindeki NLP Master Trainerlar hayatın nasıl daha etkin ve etkileşimli olabileceği sorusundan yola çıkarak, yepyeni bir yöntemle gelişim dünyasında bütünsel yaklaşım danışmanlığını uygulamaktadır.

PUSULA KİŞİSEL GELİŞİM VE KOÇLUK MERKEZİ tarafından yaşamın en önemli aktörlerini profesyonel hale getirmeyi hedefleyen bir proje geliştirildi. Bireyin bedensel, zihinsel, sosyal ve ruhsal yönden analizi yapılarak ihtiyaçlarını saptayan profesyoneller yetiştirilir. Bu çalışmalar Kişisel ve Kurumsal  Gelişim Uzmanı / Yazar, Master Koç, Master Trainer/Uzman Psikolog Cemal KONDU genel direktörlüğünde yürütülmektedir.  Ekipte, bireyin gerçek potansiyeliyle buluşmasında etkin rol oynayan performans ve zihinsel gelişim teknikleri konusunda uzmanlar da bulunmaktadır.

NLP Practitioner Program Detayları:

* Eğitim İsmi: NLP Practitioner Eğitimi

* Eğitimci: Cemal KONDU.

* Eğitimin Süresi: 70 saat

* Eğitim dili: Türkçe


Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

NLP Practitioner Sertifika Programı ile ilgili detaylı bilgi için :

İzmir NLP Practitioner Sertifika Programı için  0(232) 422 59 54 yada  0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir NLP Practitioner Sertifika Programını tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka NLP Practitioner Sertifika Programı için 0(232) 369 50 81 -  0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka NLP Practitioner Sertifika Programını tıklayabilirsiniz

Denizli  NLP Practitioner Sertifika Programı için 0 (258) 213 0 999-   0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli NLP Practitioner Sertifika Programı tıklayabilirsiniz.

Antalya NLP Practitioner Sertifika Programı için   0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya NLP Practitioner Sertifika Programı ni tıklayabilirsiniz.

Muğla NLP Practitioner Sertifika Programı için 0(252) 213 00 98 -  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla NLP Practitioner Sertifika Programı tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :nlp practitioner nedir - nlp practitioner - nlp - nlp nedir -

Yorumlar