NLP Metaprogram

NLP Metaprogram : Hazza Yaklaşmak - Acıdan Uzaklaşmak İnsanın sahip olduğu iki temel dürtü vardır: haz ve acı. Sobaya elimizi dokundurmaktan kaçarız. Çünkü bu bize acı verir. Masanın üstünde bulunan çikolataya yöneliriz. Çünkü o bize haz verir. Yeme bağımlılığı bir acıdan kaçma, bastırılmış bir takım incinmeleri avutma yoludur. Fakat bu kaçışın bedeli olan şişmanlık, kaybetmeyi göze bile alamayacağı daha büyük bir bedeli ödemeyi karşılamıyorsa aşırı yemek yemekten vazgeçeriz. Bir acıdan kaçma davranışını, daha ufak bir acıdan kaçma bedeliyle ödemenin temelinde de kişinin daha az acı olan "Hazza odaklanma durumu" yatar. Bu acıdan kaçmanın hazzı(!) sizin açınızdan ne ise. Alkol, uyuşturucu, uyarıcı (buna yasal uyuşturucu olarak nitelendirilen antidepresanlar ve Prozac gibi yasal uyarıcılar da dahil) vb. maddelerin yaygın kullanımında kişilerin hedefi acıdan kaçmaktır.

Duygusal anlamdaki acıların hissedilmemesini kişi geçici bir haz duygusu olarak algılasa da. İş hayatı içerisinde şirketler çalışanlarını motive etme yolları üzerinde bir takım eğitimler alırlar. Çoğunlukla tavsiye edilen yollar çalışanlara değişik "havuçlar" göstermeyi içerir. Bu yollar hazza odaklı olan personeli motive eder. Gelecekte vaat edilen bir terfi, bir tatil, bir ikramiye hazza odaklı çalışanlar için son derece iyi havuçlardır. Acıdan kaçma odağına sahip kişilerin motive olması için başlarına kötü bir durum gelebileceği, bir sorun yaşayacakları kaygısını taşımaları gerekir. Bu iş belirlenen zaman dilimi içerisinde tamamlanmazsa büyük zorluklar yaşayacağız, işimi kaybedebilirim, konumumu kaybedebilirim gibi "kırbaçlar" acıdan kaçma odaklı kişiler için "havuç"tan çok daha etkilidir. Rahatlık, uzaklaşan odaklı birey için motivasyon düşürücü bir unsurdur. Bir anlamda hem sorunsuz olmayı arzular hem de rahatlık kendisine batar.

Motivasyon odaklanması farkını bilmeyen yönetici, uzaklaşan odaklı bir çalışanın onca ödüle rağmen ne için poposunu kımıldatmadığını hiç bir zaman anlayamaz. Onu bir "acı" oluşturarak harekete geçirebileceğini bilseydi o zaman bu kişinin verimli çalıştığına da şahit olurdu. Acıdan kaçmaya odaklı olan çocuğunuzu, sınıfını geçmesi halinde bisiklet kazanacağını söyleyerek motive edemezsiniz. Fakat, sevdiği bir şeylerden mahrum kalma ihtimali ya da sınıfta kaldığı takdirde sevdiği kızdan/oğlandan -o bir üst sınıfa geçeceği için-ayrılacağı korkusu motive edici bir unsur olabilir. Kötü gelen karne yüzünden intihar eden çocukların tümü, dayak yeme ve aşağılanmanın acısından kaçmak adına bu dönüşü olmayan yolu seçmiştir. Yaratıcı düşünce, vizyon, misyon vb. hedefleri belirleme gerektiren işlerde hazza odaklı kişiler uygundur.

Gerçekçilik, ayakların yere basması, sorunların çözülmesi, ayrıntılara önem verilmesi gereken işlerde ise acıya odaklı kişiler tercih edilmelidir. Siz bir otomobil satıcısı olsaydınız arabanın motor gücünü ya da çok uzun süre tamir derdi çıkarmayacağını ne tarz bir müşteri için ön plana çıkarırdınız? Siz işveren konumunda olsaydınız muhasebeci ve satış bölümüne hangi odağa sahip çalışanı seçerdiniz? Size göre mantık ya da aşk evliliği yapmayı tercih edenler neye odaklıdır? Motivasyon stratejilerini bilmek eş, iş tercihlerinizde hatta çocuklarınızın yapısına göre farklı yaklaşımlar göstermenizde son derece işe yarayacaktır. Hiç kimse yüzde yüz acıdan kaçan ya da hazza yaklaşan odaklı kişiler değildir. Fakat ağırlıklı olarak biri bizi diğerine oranla daha çok motive eder. Özellikle değer verdiğimiz konularda. Bazı zamanlar bize hizmet etmesi açısından odağımızı belirli bir konuda değiştirebilecek kadar esneklik kazanmak, yaşam kalitemizi artırmak açısından gerekli bir durum olabilir. Özellikle istenmeyen bazı olumsuz alışkanlıklarımızı değiştirmek için hazza yakınlaşma odaklanmasını tercih etmek işimizi son derece kolaylaştırır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

NLP eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki NLP eğitimlerimiz için  0(232) 422 59 54 yada  0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya izmir NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  NLP eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 -  0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’daki  NLP eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-   0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki  NLP eğitimlerimiz için  0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  NLP eğitimlerimiz     0(252) 213 00 98 -  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :nlp - nlp eğitimi - nlp eğitimleri - nöro linguistik programlama -

Yorumlar