NLP Teknikleri

NLP Metaprogram : Deneyim - Olanak "Deneyim öğretmenlerin en güzel olanıdır" şeklinde mi düşünüyorsunuz, yoksa "Fırsatlar, en iyi öğretmendir" şeklinde mi? Kimi insanlar denize önce ayağını sokarak girer. Kimi insanlar ise balıklama atlamayı daha uygun bulur. Siz hangisine uygunsuz? Bildiğiniz yol en kısa yoldur.Atlamadan önce göz at.Ayağını yorganına göre uzat.Damlaya damlaya göl olur. Bu tür atasözlerini hayat felsefesi haline getirmiş kişiler deneyime saygı duyan kişilerdir. Onlar her zaman deneyimlerinin yol gösterici olduğuna inanır. Dayanışma, tutarlılık, uzun vadeli işler onlarda her zaman için güven duygusu oluşturur. Bu tarz insanların evliliği, iş tercihleri, sosyal hayatları uzun vadeli ilişkiler üzerine kuruludur. Bu tür bireyler şirketlerin köklerini ve sürekliliğini temin eder. Erken çıkan yol alır. İyilik yap denize at. Balık bilmezse halik bilir.                  

' Bu tür atasözlerini hayat felsefesi haline getirmiş kişiler yeni yollar, yeni deneyimler, yeni seçimlerle heyecanla yaklaşır. Hayat onlar için bir potansiyel kaynağıdır. Yeni, bir zenginliği ifade eder. Yeni, fırsatlar; yeni, serüvenler anlamına gelir. Freud, yeni bir bakış açısını getirmiş olmasına rağmen bir deneyimciydi. Deneyimleri dile getirme cesaretine sahip olduğu için psikoloji biliminde devrim yaptı. Hümanistik psikolojinin babası durumunda olan Abraham Maslow ise insan potansiyeli ile ilgileniyordu. Onun insan Olmanın Psikolojisi isimli kitabını okuduğum zaman çok büyük bir heyecan duymuştum. Bu kitap benim yaşamımda dönüm noktasını oluşturdu. Günümüz dünyasında Freud'un Maslow'dan daha fazla tanınması iki sebebe dayanıyor.

Bir; insanların cinsel boyuttaki cehaletinin halen daha hüküm sürüyor olması. İki; deneyimci psikologların, olanakçılara oranla sayılarının daha fazla olması. Olanakçı bir fizikçi olan Einstein'ın kendisini kabul ettirebilmesinin otuz beş yıl gibi bir süreç aldığı bu dünyada, sınırsız olanakçı olan Tesla'yı henüz fizikle ilgilenenler bile tam oalrak tanımıyor. Uzay yolculukları (insanlı ya da insansız) onun teorileriyle temelleniyor, biliyor musunuz? Televizyon, telsiz telefon (cep telefonu) gibi görüşleri ilk ortaya attığı zamanlarda kendisiyle röportaj yapan gazeteciler, futbol maçlarını da evimizdeki bir kutudan izleyebilecek miyiz, diye dalga geçmişlerdi. Günlük hayat içerisinde iki metaprograma da gereksinim duyarız. Deneyimciler olmasaydı kısa yolları keşfetmekte güçlük çekerdik. Olanakçılar olmasaydı yeni bir takım yolları keşfedemezdik. Güvenilirlik her zaman için deneyim aracılığıyla kazanılır. Yenilikler bizlere olanakçıların armağanıdır. Deneyimci kişi bir eğitim, bir ürün, bir düşünce yaygınlaştığı zaman onu benimser. Olanakçı kişi ise ilk olarak denek olur. Deneyimci bir fikri kabul etmek için zamana gereksinim duyar. Olanakçı ise hemen yapar. Deneyimci kişi hata yapmaktan kaçınır. Hatanın aptallık olduğunu düşünür. Olanakçı kişi hatayı bir öğretmen şeklinde algılar. Deneyim bilgelik midir yoksa tutuculuk mudur? İmkanların peşinde koşmak maceracılık mıdır yoksa çılgınlık mıdır? Siz neyseniz o da odur. Her bireyin haritası farklıdır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

NLP eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki NLP eğitimlerimiz için  0(232) 422 59 54 yada  0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya izmir NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  NLP eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 -  0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’daki  NLP eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-   0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki  NLP eğitimlerimiz için  0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  NLP eğitimlerimiz     0(252) 213 00 98 -  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :nlp - nlp eğitimi - nlp eğitimleri - nöro linguistik programlama -

Yorumlar